گریه و خنده

گاهی خنده زیاد باعث گریه میشه

دام های شیطان
نویسنده : مریم - ساعت ٦:٢۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳۸۸
 

(( لطفاً برای مطالعه این چند خط 10 دقیقه وقت بگذارید ))

دام‌های شیطان

شیطان از جنس جن است و از آتش خلق شده است و قبل از اینکه از بهشت رانده شود خدا را بسیار عبادت می‌کرد به همین دلیل عزرائیل نام گرفت. حضرت علی(ع) فرمودند: شیطان هفتادهزار سال خدا را عبادت کرد و فقط یک نماز دو رکعتی او چهار هزار سال طول کشید. وقتی خدا انسان را از خاک آفرید و در آن روح دمید به تمام ملائکه دستور داد که بر آدم سجده کنند و همه سجده کردند به غیر از ابلیس.

 شیطان به خدا گفت : من هفتاد هزار سال تو را عبادت کرده‌ام و خودت فرموده‌ای که هر کسی مرا عبادت کند عبادتش را بی‌نتیجه نمی‌گذارم و عوضش را به او می‌دهم. خداوند فرمودند: هر چه می‌خواهی در دنیا به تو عطا می‌کنم. شیطان گفت:

اول اینکه اجازه بدهی تا قیامت زنده بمانم. خداوند فرمودند: تا آن روز تو را مهلت می‌دهم.

دوم اینکه در مقابل هر یک از فرزندان آدم دو فرزند به من عطا کنی که برای هر یک از اولاد آدم دو فرزند را مسلط کنم تا آنها را به گمراهی بکشانند. خداوند باز هم قبول کرد.

سوم اینکه از تو می‌‌خواهم مرا در بدن اولاد آدم همچون خون جریان دهی که از هر جای بدن بتوانم او را به معصیت بکشانم .

چهارم اینکه می‌خواهم اولاد آدم ما را نبیند ولی ما آنها را ببینیم.

پنجم اینکه می‌خواهم به من قدرتی دهی که به هر شکلی که می خواهم درآیم و هر کجا که می‌خواهم بروم.

ششم اینکه می‌خواهم تا دم مرگ پیش اولاد آدم باشم ( یعنی حتی وقتی حضرت ملک‌الموت برای قبض روح به سراغ انسان می‌آید شیطان هم حاضر شود و انسان را وسوسه کند) امام محمدباقر(ع) فرمودند: هنگامی که انسان در حال جان کندن است خیلی تشنه می‌شود و در آن هنگام شیطان با یک لیوان آب می آید و می‌گوید اگر بر من سجده کنی و کافر شوی این آب را به تو می‌دهم ولی وقتی ناامید می‌شود شیطان آب را می‌ریزد و می‌گوید: از تو بیزارم و می‌رود.

هفتم اینکه از تو می‌خواهم که مرا بر سینه اولاد آدم مسلط گردانی تا او را وسوسه کنم. خداوند در پایان می‌فرمایند: تمام خواسته‌هایت را برآورده می‌کنم ولی هر کس پیرو تو باشد او را با تو به جهنم می فرستم. بعد شیطان می‌گوید: ای خدا به عزت و جلالت قسم که همه انسانها را گمراه می‌کنم مگر عده‌ی معدودی که بنده خاص تو هستند. سپس گفت: حالا که مرا بیرون می‌کنی جایی برای زندگی کردنم معین کن. خداوند فرمودند: تو را در حمام‌ها و هر کجا که محل رفت و آمد مردم است قرار دادم. شیطان گفت: غذای من چه باشد؟خداوند فرمودند: سر هر سفره‌ای که نام من(بسم‌ا...الرحمن‌الرحیم) برده نشود بنشین با آنها که همچون حیوان گرسنه هستند غذا بخور. حضرت امام محمد باقر(ع) در این باره می‌فرمایند: اگر اول غذا یادتان رفت بسم‌ا... بگویید آخر غذا بگویید تا شیطان هر چه خورده برگرداند. بعد شیطان گفت: احتیاج به آب دارم. خداوند فرمودند: آب تو شراب و هر چیز مست‌کننده باشد. بعد گفت: برای من کتابی قرار بده. خداوند فرمودند: کتاب تو وشم (خالکوبی‌ها و کتاب‌های سحر و جادو) باشد. اولین کسی که سحر و جادو را به انسان آموخت شیطان بود. بعد شیطان گفت: برای من حدیثی قرار بده. خداوند فرمودند: حدیث تو دروغ است. بعد گفت: برای من دام و وسیله شکار قرار بده. خداوند فرمودند: زنان را وسیله صید و به دام انداختن مردم قرار دادم.

روزی حضرت محمد(ص) شیطان را حاضر در مسجدالحرام دیدند پیش او رفتند و به او گفتند: ای ملعون چرا ناراحتی؟ شیطان گفت: از دست تو و امت تو ناراحتم. حضرت فرمود: چرا از من ناراحتی؟ شیطان گفت: چون این همه تلاش می‌کنم که مردم را گمراه سازم ولی تو در قیامت از آنها شفاعت می‌کنی و تمام زحمات مرا به هدر می‌دهی به همین خاطر با تو دشمنم. حضرت فرمودند: از امتم چرا ناراحتی؟

شیطان گفت: امت تو خصوصیاتی دارند که امت های دیگر ندارند( منظور شیعیان می‌باشد).

اول اینکه وقتی به هم می‌رسند " سلام " می‌کنند که سلام اسم خداست و من از این اسم می‌ترسم.

دوم اینکه وقتی همدیگر را می‌بینند به یکدیگر " دست " می‌دهند و تا دست‌هایشان از هم جدا نشده گناهانشان بخشیده می شود.

سوم اینکه وقتی می‌خواهند غذا بخورند ( بسم‌ا...) می‌گویند و من دیگر نمی‌توانم غذا بخورم و گرسنه می‌مانم.

چهارم اینکه بعد از غذا خوردن " الحمدا... " می‌گویند.

پنجم اینکه وقتی اسم تو می‌آید بلند بلند " صلوات " ختم می‌کنند و آن قدر ثواب آن زیاد است که من فرار می‌کنم.

ششم اینکه وقتی می‌خواهند کاری بکنند " ان‌شاء‌ا... " می‌گویند و من دیگر نمی‌توانم در آن کار دخالت کنم و آنها را برهم زنم.

هفتم اینکه " صدقه " می‌دهند و وقتی صدقه می‌دهند هم گناهانشان آمرزیده می‌شود و هم هفتاد نوع بلا را از خود دور می‌کنند به همین دلیل حضرت نبی‌اکرم(ص) فرمودند: وقتی انسان دستش را در جیبش می‌کند تا صدقه بدهد هفتاد شیطان دست او را می‌گیرند تا او را منصرف نمایند.

هشتم آنانکه " قرآن " می‌خوانند و در خانه‌ای که قرآن خوانده می‌شود دیگر جایی برای من نمی‌ماند چون در آن خانه ملائکه رفت و آمد می‌کنند.

نهم آنکه مرا زیاد " لعنت " می‌کنند و با هر لعنت یک زخم بر بدنم می‌افتد و تا زمانی که آن شخص را به گمراهی نکشانم آنها خوب نمی شود.

دهم اینکه هنگامی که گناه می‌کنندسریع " توبه " می‌کنند و زحمات مرا به هدر می‌دهند.

یازدهم اینکه وقتی عطسه می‌کنند " الحمدا... " می‌گویند. حضرت فرمودند : عطسه از طرف خداوند و خمیازه از طرف شیطان است و هنگامیکه عطسه می‌کنید باید الحمدا... بگوئید.

وقتی انسانی نماز می خواند شیطان از او دور می‌شود به خصوص اگر سجده نماز طولانی باشد شیطان از روی ناراحتی فریاد می‌کشد.

حضرت امام صادق(ع) فرمودند: هر کس نماز نخواند از شیطان پست تر است؛ چون شیطان یک خطا کرد و آن هم اینکه بر آدم سجده نکرد ولی انسان اگر نماز نخواند برای خدا سجده نمی‌کند. حضرت محمد(ص) فرمودند: مجوز عبور از پل صراط نماز است و فرمودند: اگر نماز مؤمن قبول شود بقیه اعمال او نیز قبول درگاه الهی می‌باشد. در نمازها نماز صبح خیلی سفارش شده است و دلیل آن این است که در هنگام شب فرشتگان شب  پیش انسان هستند و اعمال شب را می‌نوسیند و هنگامی که اذان صبح را می‌دهند فرشتگان شب می‌روند و جای خود را به فرشتگان روز می‌دهند پس اگر نماز صبح را بخوانیم در دو پرونده ثبت می شود وآخرین عمل که همین نماز صبح است را فرشتگان می‌نویسند و اولین چیزی که در پرونده صبح ثبت می‌شود همان نماز صبح است و همچنین از حضرت امام صادق(ع) نقل شده است: از صفات مؤمن این است که " بسم‌ا...الرحمن‌الرحیم " را در نماز بلند بگوید وهرکس بعد از تکبیر نماز  (قبل از شروع حمد) " اعوذبه‌ا...من‌الشیطان‌رجیم " را بگوید به اندازه هر مویی که در بدن اوست هزار حسنه برای او می‌نویسند و حضرت پیامبر اکرم(ص) فرمودند: هر کس بعد از نماز تسبیحات حضرت زهرا(س) (34 ا...اکبر-33 الحمدا...-33 سبحان‌ا...) را بگوید به خصوص اگر با انگشتان بشمارد همان دست‌هایش او را در روز قیامت شفاعت می‌کنند. همچنین انجام این عمل با تربت کربلا نیز در مفاتیح الجنان سفارش شده و ثواب زیادی برای آن نقل شده است.

منابع: قرآن کریم ، سجاده عشق ، سرگذست روح ، درمانگاه معنوی ، در کمینگاه شیطان

        برای سلامتی امام زمان (عج)صلوات

التماس دعا


 
comment نظر نميدي ()